Program aktywnej edukacji ekologicznej

Ożywić pola - Rok bażanta

Naszą drugą przygodę z programem „Ożywić pola” rozpoczęliśmy już 21 marca 2015r. Pierwszy Dzień Wiosny spędzony z uczniami kl .III Szkoły Podstawowej w Leśnicach na ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Cewice był dobrym momentem na powiadomienie dzieci, że przystępujemy po raz drugi do programu pod hasłem „Rok bażanta”. Po ścieżce dydaktycznej oprowadzał nas leśniczy pan Piotr Mądrzak w towarzystwie naszej zaprzyjaźnionej Radiowej Pani Wiewiórki w osobie Katarzyny Lewańskiej- Tukaj. Zanim dotarliśmy do starego dębu o imieniu „Świętopełk” dowiedzieliśmy się o warunkach bytowania ptaków i zwierząt okolicznych pól i lasów. Niestety bażant w naszym regionie jest rzadkością ale tym bardziej wiemy, że drobnej zwierzynie i ptakom musimy pomagać.
Koło Łowieckie „Głuszec” w Lęborku, które wraz z nami realizuje program edukacji łowiecko-ekologicznej, ufundowało nam piękny baner. Wiosną  nasz Szkolny Klub Wolontariusza napisał projekt grantowy w ramach programu „AKUMULATOR SPOŁECZNY” pt.: „Ożywić pola 2015-2016–rok bażanta - przywrócić śpiew wiosny”. W ramach tego projektu założyliśmy remizę śródpolną i pod lasem  zorganizowaliśmy plenerową wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły o tematyce „ Bażant- mieszkaniec pól i lasów”. Zaprosiliśmy  do realizacji naszą Telewizję Regionalną, która zrealizuje z naszych działań film edukacyjny. Dzieląc się wiedzą ekologiczną, łowiecką i przyrodniczą zapraszaliśmy na edukację uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 8 z Lęborka oraz dzieci z Przedszkola nr 10 w Lęborku. Dzięki uprzejmości Naszego Nadleśniczego Pana Jana Dominieckiego mogliśmy gościć na Uroczysku Dretowo, które jest bardzo dobrze przygotowane i wyposażone w materiały edukacyjne, potrzebne do przeprowadzenia ciekawych zajęć o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i łowieckiej. W przeprowadzanych zajęciach oprócz myśliwych pomagali nam leśnicy. Kolejną remizę śródpolną założyliśmy późną jesienią .Pan leśniczy Lech Ciszek znalazł przepiękne miejsce pośród lasów i pól gdzie również znajduje się duże oczko wodne. Wiosną będziemy to miejsce zabezpieczać przed zniszczeniami przez dużą zwierzyną leśną. Rośliny biocenotyczne pozyskaliśmy z Nadleśnictwa Wejherowo. Tam również spotkaliśmy się z cudownymi leśnikami aprobującymi nasze działania. Zapewnili nas, że zawsze możemy liczyć na ich wsparcie. Naszemu programowi towarzyszą również lekcje przyrodnicze, spotkania z myśliwymi, konkursy plastyczne, techniczne i fotograficzne. Na uwagę szczególną zasługują zdjęcia  ucznia klasy piątej Pawła Bugały, który zdobył I miejsce w konkursie fotograficznym pt.: „ Ptaki zimą”.

Dużo pracy jeszcze przed nami. Teraz w okresie zimowym pamiętamy o dokarmianiu zwierząt i ptaków. We wszystkich działaniach zawsze pomagają nam myśliwi z Koła łowieckiego „Głuszec”- koordynator programu Pan Lechosław Bałwas, Pani Zofia Spólna, Pan Bogdan Mądry. Dziękujemy.

Koordynator programu oraz członek Koła Łowieckiego "Głuszec"
Hanna Konefał